PL / EN
Fotowoltaika dla rolnictwa

Fotowoltaika dla rolnictwa

ENERGIA PROSTO Z NATURY


FOTOWOLTAIKA TO WSPARCIE DLA GOSPODARSTW ROLNYCH I WYKORZYSTANIE W PEŁNI POTENCJAŁU JAKI DAJE NAM NATURA

 

ZAUTOMATYZOWANE GOSPODARSTWA ROLNE MAJĄ OGROMNE ZAPOTRZEBOWANIE NA PRĄD – FOTOWOLTAIKA TO SPOSÓB NA ZMNIEJSZENIE KOSZTÓW ENERGII ELEKTRYCZNEJ

 

Gospodarstwa agroturystyczne i odpowiedzialni za nie rolnicy mierzą się co miesiąc z rachunkami za prąd w kwocie od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Urządzenia montowane w nowoczesnych oborach, suszarniach, dojarniach czy chlewniach pobierają ogromne ilości energii. Fotowoltaika to doskonały sposób na optymalizację kosztów z tym związanych.

 

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej właściciel gospodarstwa rolnego zobowiązany do płatności podatku VAT, ma prawo do odliczenia od podatku całości kwoty VAT za instalację, dzięki czemu odzyskuje 23% poniesionych kosztów. Polskie prawo przewiduje także ulgę inwestycyjną dla rolników decydujących się na inwestycje ekologiczne w wysokości 25% odliczanych od podatku gruntowego, ulgę tą można odliczać nawet przez 15 kolejnych lat.

 

Rozważając inwestycję w instalację fotowoltaiczną dedykowaną dla gospodarstwa rolnego warto wspomnieć o tym, że takie gospodarstwa zazwyczaj posiadają mnóstwo przestrzeni i są przygotowane na montaż w znacznie większym stopniu niż gospodarstwa domowe. Zarówno na dachach budynków gospodarczych jak i na gruncie z łatwością można znaleźć wiele miejsca na instalację paneli fotowoltaicznych. Nowoczesne instalacje PV są bezobsługowe, w 100% niepalne, samoczyszczące i bardzo wytrzymałe dzięki czemu nie dostarczają rolnikom kolejnych nakładów pracy i zmartwień

 

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o OZE, rolnikom, którzy są wytwórcami energii elektrycznej również na potrzeby własne, przysługuje status prosumentów. Jeśli instalacja została podłączona do 31 marca 2022 r.  użytkownicy fotowoltaiki mogą rozliczać się na starych zasadach tj. oddawać produkowaną przez siebie, a niewykorzystaną na bieżące potrzeby, energię elektryczną do sieci, a w razie potrzeby odzyskiwać te nadwyżki w postaci tzw. systemu opustów (energia jest bilansowana w stosunku 0,8:1 dla instalacji do 10 kWp oraz albo 0,7:1 dla instalacji o mocy od 10 do 50 kWp). Jednakże w przypadku, gdy instalacja została założona po 1 kwietnia 2022 r. użytkownik w dalszym ciągu czerpie z niej masę korzyści, ale rozlicza się na zasadzie sprzedaży nadprodukowanej energii do sieci, aby następnie po cenie detalicznej odkupić ją w okresach większego zapotrzebowania.

 

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że świadomość ekologiczna konsumentów stale rośnie, w dzisiejszych czasach firmy rozpoznawane na całym świecie będące liderami na rynku w wielu różnych dziedzinach kładą ogromny nacisk na rozwój tej świadomości wśród swoich klientów. Żywność posiadająca certyfikaty BIO, ECO lub ORGANIC może wiele zyskać w oczach konsumentów jeśli dodatkowo przy jej produkcji zostanie wykorzystana zielona energia wytworzona dzięki panelom PV.

 

Wdrażanie rozwiązań ekologicznych takich jak fotowoltaika w wielu dziedzinach rynku to świadome i umiejętne wykorzystywanie potencjału tkwiącego w naturze. Ekologiczne, a przede wszystkim nowoczesne i zoptymalizowane rolnictwo zaczyna się od wyboru zielonej energii.

Tylko kilka prostych kroków dzieli cię od posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej.

Skontaktuj się z nami, a my przygotujemy ofertę.
Podpisz umowę, a my zajmiemy się resztą!

 

Sprawdź najczęściej
zadawane pytania